środa, 8 kwietnia 2015

"Złodziej dusz. Opowieści niesamowite."- Anna Klejzerowicz

Autor: Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo:Maszoperia Literacka
Data wydania: 2009
Ilość stron : 176

         "Nigdy nie słyszałaś, że fotografia kradnie duszę? (...)
Ma aurę, można to zobaczyć, to dlatego da się odczytać losy ludzi na podstawie zdjęć; nie tylko losy, także choroby, cechy osobowości, wszystko!
Zdjęcia mają aurę, tak jak żywe istoty, a ta aura jest identyfikowana z duszą...
                cyt.: "Złodziej dusz. Opowieści niesamowite."- Anna Klejzerowicz
Zbiór 21 krótkich opowiadań- opowieści niesamowitych. Magicznych. Tak, jak magiczna jest liczba 21. Symbol jednostki dokonującej wyboru między światem ducha i światem materialnym, między dobrem a złem. 21 gramów, wielu uważa, jest ciężarem, jaki posiada dusza. Każdy z bohaterów opowieści, podobnie jak każdy z nas, ma swój, mniej  lub bardziej wymarzony świat. Uczymy się go, poznajemy. Ogarniamy go wszystkimi swoimi zmysłami. Tworząc sobie bezpieczną enklawę. Dopóki nie nadejdzie ta chwila... Dopóki nie dojdziemy do tego miejsca... Dopóki coś tego nie zmieni...

To, co dotąd było twardą, namacalną rzeczywistością, zrozumiałą, logiczną, nagle rozrzedza się, rozmywa, ginie we mgle...
Jadąc nocnym tramwajem, który, tak naprawdę od dawna już nie jeździ, idąc po czyichś śladach na śniegu, patrząc w okno na poddaszu, czy przechodząc przez stare drzwi donikąd, przenosimy się w inną czasoprzestrzeń. "Czas jest przerażającą siłą."

Podczas tej wędrówki w nowy wymiar, oswajamy się z panującą tam dziwną ciemnością, pustką, wsłuchujemy w ciszę, spokój absolutny. Próbujemy zgłębić tajemniczość tego stanu. Nagle, gdy wzrok przyzwyczaja się do ciemności, widzimy więcej, światełko, cel...
 Poszukujemy drogi, dojścia. Odczuwalna jest nagle dziwna więź z danym miejscem, tęsknota, nostalgia. Jakoś dziwnie to wydaje się nam znajome, bliskie. Jakby znalazło się coś cennego, utraconego.

Takimi ścieżkami, w głąb tajemnicy, w marzenia, w głąb świadomości, w siebie samego, w głąb duszy nawet, poprowadzić nas może nikt inny, tylko Anna Klejzerowicz. Autorka w swych opowiadaniach tworzy świat, w którym atmosfera tajemniczości, grozy, lęku, miesza się z tęsknotą, ciekawością, nadzieją, próbą przeniknięcia go, choćby w małej części.
"Może są różne rzeczywistości..."

Granice pomiędzy światem realnym a fikcją, dla każdego przebiegają w innym miejscu. I każdy też różnie postrzega zjawiska, jakie mogą tu zaistnieć. "Wiesz, jak to mówią: są rzeczy na ziemi i niebie, które nie śniły się filozofom..." Mogą tu być głosy, przez kogoś słyszane. Mogą być obrazy, przez kogoś widziane. Może krążyć energia, którą ktoś poczuje. Energia, która chce nas ostrzec, uchronić przed czymś. Może błądzą, jak we mgle postaci, takie, co to "być może zawsze należały do innej rzeczywistości, a chwilowo tylko zagubiły się w naszym świecie."

"Złodziej dusz. Opowieści niesamowite", ta mała książeczka wciągnęła mnie totalnie w swą magiczną, paranormalną aurę, utwierdzając w przeświadczeniu, że w krótkich, małych formach, zwykle zawartych jest wiele treści. Każde z tych opowiadań, to fascynująca historia z pierwiastkiem egzystencjalnym, z zabarwieniem filozoficzno psychologicznym, z treścią bliską nam wszystkim, nad którą warto się zatrzymać i zadumać. Gorąco polecam, ku refleksji. Książka wydana była w 2009 roku i z pewnością trudno będzie ją zdobyć. Jeśli kogoś zachęciłam, to podaję linka do miejsca, gdzie właśnie jest osiągalna, sama nabyłam ją kilka dni temu. http://maszoperia.org/literatura-piekna/16-anna-klejzerowicz-zlodziej-dusz-9788362129300.htmlZaprasza na mój fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/myslirzezbioneslowem


                                         

2 komentarze :

  1. Bardzo cenię opowiadania. Z wiekiem coraz bardziej. Pociąga mnie ten magiczny klimat, który podkreślony został w recenzji. Koniecznie rozglądnę się za tą magią:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Namawiam szczerze! To perełki. Każda z osobna ma swoją treść i wartość. Bardzo chciałam je przeczytać, domyślając się trochę, co Anna Klejzerowicz w nich opowiedziała!? :)

    OdpowiedzUsuń