czwartek, 25 września 2014

" Dla ciebie wszystko"- autor: Nicholas Sparks- recenzja

Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 18.04.2012
Ilość stron: 400


                    (...) Być może tego nie zrozumiesz, ale oddałem ci najlepszą cząstkę siebie, i gdy odeszłaś, nic już nie było takie samo. (...)


                                   Cyt.: "Dla ciebie wszystko"- autor: Nicholas Sparks


             Nicholas Sparks, to już jest wystarczająca rekomendacja współczesnego amerykańskiego pisarza. Jego książki tłumaczone są na ponad 30 języków, a po jego twórczość chętnie sięgają twórcy filmowi, bo kto nie widział "Pamiętnika", "Listu w butelce", "Jesiennej miłości", czy "Nocy w Rodanthe"? Ostatnia jego powieść "Dla ciebie wszystko" będzie miała swoją filmową premierę już w październiku 2014.


              Główny bohater powieści, 42 letni mężczyzna, Dawton Cole, tylko cudem uniknął śmierci podczas wybuchu na platformie wiertniczej. Kilkanaście lat przepracował już na odwiertach i podobnie niebezpieczne zdarzenia miały miejsce kilkakrotnie. Mieszkał samotnie w przyczepie, niczym odludek, z dala od zgiełku, hałasu. Do szczęścia potrzebował tylko świętego spokoju i ciszy. Zmysły koił śpiewem ptaków, dźwiękami natury. Za bardzo jednak przywoływały w pamięci dom rodzinny. A on chciał zapomnieć. Ucieczki szukał w codziennych prostych czynnościach. Jeden telefon, jaki odebrał, może wszystko odmienić.  Wiadomość dotyczyła śmierci jego przyjaciela Tucka. Wiele zawdzięczał temu człowiekowi, który był dla niego kimś ważniejszym, niż własny ojciec. Dał mu dach nad głową, pracę w swoim warsztacie samochodowym i schronienie przed brutalnym i despotycznym ojcem. Tuck był dla szesnastoletniego chłopaka azylem bezpieczeństwa i szansą na lepsze życie.
            Teraz, po dwudziestu latach pojedzie na jego pogrzeb. Pojedzie w rodzinne strony. Odżyje przeszłość. Odżyją wspomnienia. Te dobre i te złe. To tam, przed laty zrodziła się jego pierwsza i jedyna miłość. Silne młodzieńcze uczucie do Amandy Collier. Co się stało z tą miłością? Dlaczego ich drogi się rozeszły?
            Chłopak pochodził z rodziny niebezpiecznych oprychów, złodziei, narkomanów, pijaków wszczynających awantury i stosujących przemoc. Dawton nie utożsamiał się z nimi. Chciał żyć inaczej, chciał się uczyć i coś osiągnąć. A, że w jego rodzinie szczególnie ceniono sobie lojalność i solidarność, chłopak postrzegany był, jak wrogo nastawiony do nich odmieniec. Prześladowany przez swoich kuzynów i swego ojca, płacił za to niemałą cenę.
          Dziewczyna zaś, można by powiedzieć, z dobrego domu, czy jak dziś się mówi, z innej bajki. Dbano o jej staranne wykształcenie i chroniono przed całym złem tego świata. Rodzice przestrzegali ją przed kimś takim, " co pociągnie ją w dół" i zrujnuje jej życie. Amanda wyjechała na wymarzony uniwersytet Duke University w Durham, a Dawson trafił na 4 lata do więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci miejscowego lekarza. Miał miejsce nieszczęśliwy wypadek samochodowy. Chłopak nie mógł pogodzić się z tym faktem, że, choć niechcący, to jednak zabił człowieka, ojca dzieci. Całe swe życie odkupywał winy.

           Amanda też została powiadomiona o pogrzebie Tucka. Nie jeden raz był jej powiernikiem w trudnych chwilach. Więź z tym człowiekiem miała  niezwykłą moc. Stary Tuck też ich bardzo potrzebował. Po śmierci swej ukochanej żony Clary czuł się okropnie samotny. Pokochał każdego z nich, obserwował także uczucie, jakim się darzyli i chciał dla nich jak najlepiej. Marzył, by tak jak on ze swoją Clarą, tak i oni kiedyś, "siadali sobie na dworze i patrzyli, jak przemija świat". Teraz, po swojej śmierci , stanowił ogniwo pomiędzy tymi dwojga.
            Za jego właśnie sprawą wracają do miejsc, do wspomnień, jak do "zapomnianej kartki w porzuconej dawno książce." Co pozostało z dawnego uczucia? Amanda ułożyła sobie życie. Jest żoną Francka Rodleya, stomatologa i matką trójki dzieci. A jedno, córeczka, po ciężkiej chorobie zmarło. Po tej traumie, jej mąż szukał ukojenia w alkoholu. Ona, 42 letnia kobieta "straciła z oczu osobę, którą kiedyś chciała być, i bała się, że nie zdoła jej już odnaleźć."
          Dawson i Amanda powracają do tego, co dawniej przeżyli, co "stanowiło pierwsze rozdziały książki, której zakończenie jeszcze nie zostało napisane." Czy napiszą wspólnie dalszy ciąg? Staną przed nimi trudne decyzje, niełatwe wybory, jak zwykle w takich sytuacjach. Trudne i bolesne, bo zawsze będzie ktoś cierpiał.
      Fabuła nie dotyczy wyłącznie powrotu do pierwszej, młodzieńczej, niespełnionej miłości.Wątki romantyczne przeplatają się z realistyczną rzeczywistością, pełną grozy i tajemnic. Powrót do przeszłości przyniesie jeszcze wiele innych emocji. Odżyją dawne konflikty, niechęci, urazy. A mnie urzekła historia niezwykłej przyjaźni ze znacznie starszym od nich Tuckiem i dlatego wyeksponowałam ją w swej recenzji. Często, gdy jesteśmy młodzi, nie doceniamy takich ludzi, swoich mentorów, nie mówimy im, jak wiele dla nas znaczą. A może uzmysławiamy sobie to dopiero później? Więc "Dla ciebie wszystko", to nie tylko historia romantycznej miłości.
     O miłości pisał Sofokles, Szekspir, Jane Austen, Hemingway i wielu, wielu innych, i każdy inaczej.
Sparks pisze o miłości, o uczuciach w sposób właściwy tylko sobie. Cechuje go wyjątkowa wrażliwość. Inspiracje do wszystkich swoich powieści czerpie z życia swojej rodziny, to sprawia, że jego przekaz jest autentyczny, subtelny i pełen czci do tego najwyższego z uczuć, o którym każdy marzy, a nie wszystkim jest darowane. Sparks, poprzez swoją twórczość, stał się orędownikiem miłości. W każdej swej powieści daje świadectwo magii, siły, potęgi tego uczucia, które pokona wszelkie przeszkody i zły los, i czas nawet. Bo chociaż miłość jest tematem wciąż obecnym w literaturze, to, czy napisano już wszystko...?
      Zachęcam serdecznie do lektury powieści "Dla ciebie wszystko", bo "wszystko", to pojęcie względne i dla każdego coś innego znaczy...

Zapraszam na mój fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/myslirzezbioneslowem

1 komentarz :